Marek Górniak - witam na mojej stronie

Życiorys

Zabiegi

Linki

Hobby

Kontakt
Spodziectwo
Cystoskopia
Laparoskopia
Wnętrostwo
Przepuklina pachwinowa
Wodonercze
Reimplantacja moczowodów
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Temat ten poruszam ze względu na częstość występowania zapalenia wyrostka robaczkowego. (ZWR) Średnio jeden na dziesięciu mężczyzn ma szanse zachorować na ZWR w ciągu swego życia. U kobiet ZWR jest 2 razy częstsze!
Gro zachorowań przypada na wiek dziecięcy. Objawy to powoli narastający ból brzucha przechodzący na prawą stronę, niechęć do jedzenia i wymioty. Z reguły chorzy zgłaszają się drugiej dobie narastania objawów. Dodatkowo stwierdza się u niektórych chorych objaw Rovsinga (ból w rzucie wyrostka przy ucisku strony lewej brzucha), Merkla (ból w rzucie wyrostka przy uderzeniu piętami o podłoże w pozycji stojącej) czy też Jaworskiego (ból w rzucie wyrostka przy podnoszeniu prawej kończyny dolnej w pozycji leżącej - charakterystyczny dla zakątniczego położenia wyrostka). W badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższona leukocytozę, z reguły również temperaturę w granicach 37,5 do 38,5st Celsjusza.

Leczenie operacyjne ZWR to absolutny kanon chirurgii dziecięcej. Zabieg trwa 30-50min i pozostawia niewielką bliznę w prawym podbrzuszu. Stopień skomplikowania zabiegu oraz przebieg pooperacyjny zależą w głównej mierze od zaawansowania choroby. Im bardziej nasilone towarzyszące zapaleniu wyrostka zapalenie otrzewnej tym dłuższa rekonwalescencja i większe prawdopodobieństwo powikłań. Typowe ropowicze zapalenie wyrostka pozwala na karmienie doustne nazajutrz po zabiegu i opuszczenie szpitala w 3-5 dobie. Z kolei rozlane zapalenie otrzewnej towarzyszące czasem zgorzeli wyrostka może prowadzić do przedłużonej rekonwalescencji wymagającej antybiotykoterapii oraz powikłań - ropni międzypętlowych, ropni w zatoce Douglasa czy niedrożności zrostowej.

W ostatnich latach coraz częściej operuje się zapalenie wyrostka laparoskopowo. Wbrew obawom sprzed lat nawet zapalenie otrzewnej nie uniemożliwia takiego dojścia operacyjnego. Długość trwania zabiegu jest porównywalna do dojścia  otwartego. Uraz powłok jest zdecydowanie mniejszy a co za tym idzie  szybszy powrót do aktywności i mniejsze ryzyko ropienia powłok.  Pojenie rozpoczyna się nawet w pierwszej dobie.
Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej trwa zapalenie wyrostka tym cięższe zaburzenia ogólnoustrojowe związane z rozwijającym się zapaleniem otrzewnej. Usunięcie objawów i wyrównanie skutków zapalenia otrzewnej może wymagać intensywnej antybiotykoterapii i zająć kilka dni .


Aktualizacja 30.6.2009
Marek Górniak - witam na mojej stronieŻyciorysZabiegiLinkiHobbyKontakt